Sobieski si romanii – rezumat

by adara on February 3, 2012

In Sobieski si romanii de Costache Negruzzi se relateaza o intamplare din septembrie 1686.

In drumul lor prin Moldova, dupa ce sufera multe pierderi, polonezii zaresc in departare cetatea Neamtu. Sobieski, regele polonezilor decide sa cucereasca cetatea, desi nu mai aveau decat tunuri de camp. In timp ce polonezii decid sa cucereasca cetatea, ea este pazita de numai 19 plaiesi, deoarece oastea romana  se lupta impotriva turcilor, cu Cantemir in frunte. Polonezii trimit parlamentarul  sa le prezinte o oferta plaiesilor de a preda cetatea pentru slobozirea lor. Ei refuza cu mandrie, iar atunci lupta incepe. Timp de 5 zile ei se lupta, 10 plaiesi mor iar multi ofiteri importanti si mai mult de jumatate din oastea  poloneza mor. Din cauza ca plaiesii nu mai au munitii, nici meride, ei se predau, pentru a ramane liberi. Cand Sobieski vede ca 9 plaiesi au distrus atata oaste, se enerveaza atat de tare incat decide sa-i spanzure pe plaiesi. Iablonovski il calmeaza pe Sobieski care decide sa-i lase slobozi, dandu-le 50 de zloti la fiecare. Sobieski le spune sa plece mandri ca au tinut piept regelui de Polonia timp de 5 zile.

{ 42 comments… read them below or add one }

raul November 2, 2014 at 11:33 am

e tare

Reply

robert October 7, 2014 at 7:46 pm

Mi-a spus doamna ca la-m facut bine

Reply

ana May 21, 2014 at 8:10 am

va multumesc cred ca voi lua o nota mai mare :)))))))

Reply

Alexandru May 16, 2014 at 6:38 pm

Multumesc mult. Sper ca ma va ajuta la teza.

Reply

XMonsterXD February 9, 2014 at 2:02 pm

The best !

Reply

Anonim January 28, 2014 at 9:56 am

Grele e romana

Reply

elena Andreea January 22, 2014 at 7:19 pm

e foarte super am luat 10.iti multumesc

Reply

ALEXANDRA January 17, 2014 at 12:15 am

Super sper ca ma va ajuta maine la test. E foarte frumos si e lung exact cat imi trebuia mie!!!

Reply

Robert January 15, 2014 at 10:20 am

sper sa nu vada frofa de romana de unde am luat rezumatul . Dar merci!

Reply

Beny January 14, 2014 at 3:37 pm

Multumesc mult pentru acest rezumat.A fost foarte bun.:))

Reply

George January 13, 2014 at 5:03 pm

mie mia placu si am luat un 10

Reply

denis January 13, 2014 at 3:50 pm

Super tare rezumatul dar sper sa nu ne uite profa pe net

Reply

domi January 12, 2014 at 12:45 pm

ms

Reply

balteanu January 10, 2014 at 9:15 am

super site-ul o sa iau nota zece

Reply

adry January 9, 2014 at 7:16 pm

Multumesc foarte mult sper sa ma ajute maine la romana

Reply

bogdan January 9, 2014 at 8:35 am

multumesc foarte mult
\

Reply

Cleo January 8, 2014 at 5:56 pm

Merci mult pentru rezumat m-a scutit de multa munca

Reply

roxana January 7, 2014 at 5:51 pm

tare

Reply

Elena January 6, 2014 at 6:06 pm

woow.. super tare…bv tie.. Am primit nota mare si numai datorita tie.. Merci muult

Reply

ildiko January 4, 2014 at 2:34 pm

Foarte frumos am avut nevoie ptr tema la lb romana

Reply

ildiko January 4, 2014 at 2:33 pm

Foarte frumos am nevoie ptr tema la lb romana

Reply

Carlos . December 17, 2013 at 9:47 pm

Sper sa nu se uite doamna pe ac. Site :))

Reply

yubita December 17, 2013 at 11:21 am

Va multumesc pt acest rezumat minunat si sper k astazi artileria grea la limba romana sa nu treak in vizita pe la clasa noatra!!!???????????????

Reply

Valentina ZuzzU December 15, 2013 at 2:05 pm

Asta l-am scris ca tema dar trebuie sa il invat pe derost o sa il scriu marti in teza sper ca ma va ajuta macar un 7-8 sa iau :))

Reply

ionut December 9, 2013 at 2:49 pm

o sa ma ajoue foarte mult la teza de maine la romana

Reply

Cr7 December 8, 2013 at 9:41 pm

Super Rezumat, mai mult o povestire, exact ce-mi trebuia, LIKE, ofer nota 9+ bravo!!

Reply

alexandra merisescu December 5, 2013 at 7:53 pm

Este super frumoas daca il formezi cu inca niste cuvinte de ka tine iese o compunere de nota 12 multumesc ma va ajuta maine la teza

Reply

Marian December 5, 2013 at 8:35 am

ms mult sper sa ma ajute :*

Reply

Marian December 5, 2013 at 8:36 am

sper sa iau 10

Reply

claudiussss December 4, 2013 at 3:41 pm

ms tare mult sper sa nu se prinda profu ca am luato de pe net….ms tare mult :) :*

Reply

Bitzu December 3, 2013 at 3:14 pm

Maine am teza la romana si sper macar 9 sa iau p rezumatul acesta. Pacat ca trebuie sa il stiu pe derost dar oricum sper sa reusesc.

Reply

pavel December 2, 2013 at 9:24 am

ie foarte tare ma sa bage mai multe

Reply

stefy December 1, 2013 at 4:30 pm

Multumesc frumos pt rezumat,dar nustiu daca profa va fii multumita pt rezumat! :)) :*

Reply

mihaela November 29, 2013 at 4:56 pm

mi-a placut acest fragment pt ca in el apar descrieri si tot felul de lucruri ingenioase pe care ar trebui sa le stim.eu am 12 ani si cand am citit prima data am ramas uimita de ce ne spune pototki dar si iablonobski si pe departe si de sobieski mia placut pt ca era un om ingenios eu va multumesc ca mi-at ascultat parerea si va doresc multa sanatate si fericire de craciun nu?

Reply

ad! November 26, 2013 at 4:49 pm

bun:D:D:

Reply

alexandra November 26, 2013 at 2:50 pm

multumesc frumos cred ca o sa i-au nota mare dar sper sa nu se uite doanna de romana pe net si sa observe

Reply

OareCare November 26, 2013 at 2:41 pm

Interesanta tema ! Sper sa yau o nota bunicica

Reply

lory November 25, 2013 at 8:23 pm

mie imi trebuie la inspectie

Reply

Pula November 25, 2013 at 8:21 pm

Uite,cineva care chiar munceste

Reply

Vl@d November 25, 2013 at 2:07 pm

Ms Pt rezumat sper sa iau 10!

Reply

Andreea November 23, 2013 at 4:21 pm

abia astept sa primesc o nota buna

Reply

razvan November 20, 2013 at 10:43 am

voi ati luat nota mare pe el? eu sunt in cls. a 5 a. trebuie sa il fac ca rezumat si pe 11 decenbrie profa de romana ne oune sa-l il povestitim!

Reply