Sobieski si romanii – rezumat

by adara on February 3, 2012

In Sobieski si romanii de Costache Negruzzi se relateaza o intamplare din septembrie 1686.

In drumul lor prin Moldova, dupa ce sufera multe pierderi, polonezii zaresc in departare cetatea Neamtu. Sobieski, regele polonezilor decide sa cucereasca cetatea, desi nu mai aveau decat tunuri de camp. In timp ce polonezii decid sa cucereasca cetatea, ea este pazita de numai 19 plaiesi, deoarece oastea romana  se lupta impotriva turcilor, cu Cantemir in frunte. Polonezii trimit parlamentarul  sa le prezinte o oferta plaiesilor de a preda cetatea pentru slobozirea lor. Ei refuza cu mandrie, iar atunci lupta incepe. Timp de 5 zile ei se lupta, 10 plaiesi mor iar multi ofiteri importanti si mai mult de jumatate din oastea  poloneza mor. Din cauza ca plaiesii nu mai au munitii, nici meride, ei se predau, pentru a ramane liberi. Cand Sobieski vede ca 9 plaiesi au distrus atata oaste, se enerveaza atat de tare incat decide sa-i spanzure pe plaiesi. Iablonovski il calmeaza pe Sobieski care decide sa-i lase slobozi, dandu-le 50 de zloti la fiecare. Sobieski le spune sa plece mandri ca au tinut piept regelui de Polonia timp de 5 zile.

{ 95 comments… read them below or add one }

alexandra merisescu December 5, 2013 at 7:53 pm

Este super frumoas daca il formezi cu inca niste cuvinte de ka tine iese o compunere de nota 12 multumesc ma va ajuta maine la teza

Reply

anonim-ul July 18, 2013 at 7:31 pm

sper sa iau o nota de zece (daca profu nu se uita pe site-ul asta)

Reply

marian May 21, 2013 at 6:00 pm

eu maine dau teza sa vad ce fac … voi intra peste cateva zile sa vad ce nota am luat si va voi spune :P sper sa iau macar 8 :P

Reply

ady April 17, 2013 at 9:21 am

tare mie de ajuns noroc ca lai pus

Reply

bogdan February 28, 2013 at 9:05 am

am luat 10

Reply

marian February 7, 2013 at 6:23 pm

la noi la scoala doamna de romana s-a uitat pe net si a vazut ca am luat-o de aici :))

Reply

Crisan Karina February 4, 2013 at 2:26 pm

multumesc mult pentru rezumat.Profa o sa imi dea sigur un 10 pentru acest rezumat.multumesc foarte foarte mult

Reply

Al3x February 3, 2013 at 3:31 pm

prea scurt !!

Reply

sergiu January 31, 2013 at 10:15 am

mersi pt rezumat

Reply

BuBu January 29, 2013 at 5:22 pm

Mersi pentru tema bafta

Reply

Anonim January 28, 2013 at 7:08 pm

Taree , cred ca maaa va ajuta cu ceva :*

Reply

zoly January 28, 2013 at 4:11 pm

ms mult chiar ma ajutat sper sa iau nota mare ms:*

Reply

zoly January 28, 2013 at 4:10 pm

ms mult ma ajutat foarte mult sper sa iau nota mare ms:*

Reply

Ana January 24, 2013 at 10:03 am

Ms mult pt rezumat ,ma va ajuta foarte mult :* pupiki

Reply

Vlad_One January 24, 2013 at 9:19 am

F buunn ….. e de nota 11 da maximul e de zece ………… felicitari pt ca l-ai pus ……… u-u

Reply

Silviu January 23, 2013 at 5:37 pm

tare rezumau ma ajutat mult a zis ca merita 9 dar am mai raspuns suio mia pus 10:D

Reply

Dia :) January 23, 2013 at 9:43 am

Ms mult pt. rezumat ma va ajuta mult ,sper sa iau nota mare :) :*

Reply

Naty :x January 22, 2013 at 11:18 pm

Mie mi se pare prea scurt….o sa.l scriu si o sa vad dak o pacalesc pe diriga……..

Reply

ionut January 22, 2013 at 7:58 pm

mersi bun rezumat fal si pe dl goe

Reply

ionut January 22, 2013 at 7:57 pm

ms mult pt rezumat sper sa iau nota mare pe el succes si bafta in continuare
sa faci si un rezumat la dl. goe ca acum vine si el si am nev

Reply

DuTu January 22, 2013 at 6:43 pm

E ff bun am luat 10 :X :)

Reply

andrei January 22, 2013 at 3:59 pm

IN FINE NU MAI CONT SPER SA IAU VREUN 10 SAU 8

Reply

andrei January 22, 2013 at 3:43 pm

REZUMATU ASTA ESTE BUN SI PENTRU CLASA A 6 ??

Reply

alina January 20, 2013 at 3:54 pm

este bun pt clasa a6a

Reply

alina January 20, 2013 at 3:55 pm

este bun pt clasa a 6a???

Reply

boby January 20, 2013 at 10:58 am

misto rezumat mersi pentru efort dar o sa iau nota mare

Reply

ramonika23 January 18, 2013 at 8:55 am

ms mult chiar imi trb

Reply

madutzurulz January 16, 2013 at 6:29 pm

iti multumesc mult chiar esti tare si datorita tie o sa aprecieze profa ms mult!!!!!!!!

Reply

denis January 15, 2013 at 5:43 pm

SUPER MS MULT

Reply

draghici denis January 15, 2013 at 4:03 pm

Super sper sa ma ajute !!!!!!

Reply

sisestean radu January 15, 2013 at 3:35 pm

Acest rezumat o sa ma ajute foarte mult, profa o sa fie incantata de el,la cat de inocenta este o sa creda ca chiar eu lam facut.

Reply

garcea January 15, 2013 at 1:27 pm

tare pe asta lam facut azi mia trebuit la scoala

Reply

Irinna M. January 15, 2013 at 8:28 am

Ce o sa-mi foloseasca rezuatul asta.Sper doar ca colegii mei nu il vor copia.

Reply

Irinna M. January 15, 2013 at 8:28 am

Ce o sa-mi foloseasca rezuatul asta.Sper doar ca colegii mei nu il vor copia.

Reply